PARADRESŮRA

Paradrezúra patří mezi paralympijské sporty, pravidelně se konají i mistrovství světa a Evropy – opakovaně se jich zúčastňují i čeští jezdci.
Paradrezúra je drezúra pro handicapované jezdce a drezúra je klasická jezdecká disciplína, kdy jezdec předvádí se svým koněm předem danou úlohu na obdélníku 20x40 nebo 20x60m po jehož obvodu je umístěno 8-12 písmen. Dvojice je hodnocena 3-5- rozhodčími, kteří výkon oceňují známkami od 0 do 10, kdy 10 je známka nejlepší. Výsledek se udává obvykle v procentech. Velmi oblíbenou soutěží jsou volné sestavy na hudbu, kdy jezdci musí v časovém limitu předvést předepsané cviky, ale mohou je seřadit podle vlastního uvážení.

 

Paradrezúra je hodnocena podle v podstatě stejných pravidel jako klasická drezúra. Jezdci mají možnost použít kompenzační pomůcky, které jsou přesně dané handicapem jezdce a jejich použití je přísně sledováno. Klasifikace jezdce i kompenzační pomůcky jsou přesně specifikované v klasifikační kartě, kterou na základě oklasifikování mezinárodními klasifikátory vydává FEI.

V roce 2006 se paradrezúra stala osmou disciplínou FEI - mezinárodní jezdecké federace a tím i všech národních jezd. federací. Pro paradrezúrní jezdce jsou pořádány speciální soutěže, přizpůsobené možnostem jezdců. Paradrezúrní jezdci však mohou soutěžit i v normálních soutěžích, pokud složí zkoušky potřebné k získání jezdecké licence ČJF. Při zkouškách nemusí absolvovat skokovou část - licence je v tom případě platná pouze pro drezúru. Jezdci při soutěžích se zdravými musí kromě licence ČJF předložit i klasifikační kartu FEI, kde je specifikován jejich handicap a použití kompenzačních pomůcek - rozhodčí klasických soutěží na toto musí brát ohled.